top of page
Sleeping Baby

TĚHOTENSTVÍ A COVID-19

Těhotné se řadí ke středně rizikové skupině, i když průběh onemocnění COVID je většinou mírný. Je to proto, že pokud se onemocnění zkomplikuje, častěji vyžadují intenzivní multidisciplinární péči. Rizikovější jsou těhotné s nadváhou, preexistující cukrovkou a chronickým vysokým krevním tlakem.
Průběh onemocnění v těhotenství je většinou mírný, méně časté jsou horečky a bolesti kloubů a svalů proti netěhotné populaci. Časté jsou bolesti hlavy, únava, kašel, ztráta čichu a chuti, může být rýma, průjem, zvracení, nevolnost.
V případě obtíží se doporučuje zůstat doma, izolovat se, bolesti a horečky tlumit Paralenem, odpočívat a léčit virózu klasicky - ticho, teplo, tekutiny.
Vhodné je kontaktovat svého gynekologa a praktického lékaře po telefonu, objednat se na test COVID, případně potíže telefonicky konsultovat, odložit své plánované vyšetření na dobu po karanténě.
Je nutné vyhledat lékařskou pomoc pokud těhotná cítí pohyby plodu méně než obvykle, nebo vůbec necítí pohyby plodu, pokud vaginálně krvácí, došlo k odtoku vody plodové, nebo má bolesti břicha typu kontrakcí, bolesti hlavy jsou nezvladatelné běžnými analgetiky povolenými v těhotenství, má nezvladatelnou dušnost a pod.
V případě výrazných a nezvladatelných obtíží telefonujte k nám do poradny: 498 500 441, nebo na pohotovost, případně porodní sál FNHK - 495 832 811.
Podle prozatím dostupných informací nemá onemocnění COVID-19 vliv na plod v děloze ve smyslu zvýšeného výskytu vrozených vad, vyššího rizika předčasného porodu, nebo potratu. Všechny dostupné informace se však budou nadále přehodnocovat.
COVID pozitivní matka může kontaktně nakazit novorozence po porodu. Riziko nákazy se velmi snižuje při současném zvýšeném hygienickém režimu a používání roušky, nebo lépe respirátoru. Vzájemná izolace proto není nutná a benefit, který poskytuje kojení vysoce převyšuje riziko nákazy.
Možná ze všeho nejdůležitější je nepanikařit, zachovat si selský rozum, používat maximální možnou ochranu a zachovávat pravidla 3R - rouška, ruce, rozestupy.
Společně to zvládneme!

bottom of page