top of page
Nursing Newborn

OČKOVÁNÍ PROTI COVID-19 U TĚHOTNÝCH A KOJÍCÍCH ŽEN

Očkování proti onemocnění COVID-19 je vhodné u všech žen plánujících graviditu. Těhotné jsou rizikovou skupinou s možností vážnějšího průběhu onemocnění.

Obecně pro očkování proti COVID-19 platí stejná pravidla jako pro jiné typy vakcín:

1. Ideální doba načasování je ukončení očkovacího schématu před graviditou. U párů podstupujících metody asistované reprodukce by se měl termín aplikace vakcíny přizpůsobit a vakcinaci plánovat s odstupem od některých procedur (napr. odběr vajíček) z důvodu možných komplikací vakcinace (např. alergická reakce, zvýšená teplota...).

2. Pokud je první dávka očkování podaná před pozitivním těhotenským testem, je vhodné vyčkat a odložit druhou dávku po ukončeném 12. týdnu gravidity.

3. Očkování proti COVID-19 po 12. týdnu gravidity je možné kdykoliv. Vždy je na místě zvážit přínos očkování a primárně očkovat vysoce rizikové skupiny těhotných (věk nad 35 let, obezita, astma bronchiale, cukrovka, hypertenze a jiná závažná chronická onemocnění).

4. Rozhodnutí o očkování proti COVID-19 je osobním a individuálním rozhodnutím těhotné.

5. Očkování žen v době kojení je možné bez rizika pro kojící ženu i její dítě.

Očkování proti COVID-19 se zdá z dosavadních studií bezpečné jak pro matku, tak pro její plod a narozené kojené dítě a jinak neovliňuje plodnost u žen nebo u mužů. Obecně se doporučuje očkovat všechny ženy a to kdykoliv, kromě těhotných v 1. trimestru do ukončeného 12. týdne gravidity.

bottom of page